Jakubov krst ohňom

14-ročný slovenský motocyklový pretekár Jakub Jantulík absolvoval cez víkend svoju doteraz najťažšiu skúšku, keď sa zúčastnil pretekov Majstrovstiev Európy v španielskom Albacete.

Do tohto podujatia postúpili najúspešnejší pretekári špičkových národných majstrovstiev, Európskeho pohára a šampionátu Alpe Adria, z ktorého postúpil aj Jakub.

 

Náš pretekár pricestoval s tímom Jafferson Racing na miesto už vo štvrtok, pretože na druhý deň ho čakali voľné tréningy, v ktorých sa potreboval zoznámiť s pre neho neznámou traťou a zároveň bolo potrebné podľa jeho pripomienok nastaviť motocykel pre dve sobotňajšie kvalifikácie.

 

Hlavný cieľ, kvalifikovať sa, sa zdal byť reálnejší už po prvej kvalifikácii, v ktorej Jakub skončil na 35. mieste. Tá druhá bola sprevádzaná nepriaznivým počasím, jazdci nemohli zrýchliť, a tak o postavení na štarte rozhodli výsledky dosiahnuté v prvej kvalifikácii. Do nedeľňajších pretekov nastupoval Jakub s cieľom posunúť sa vo výsledkovej listine o čo najviac miest dopredu a prekonať svoj čas zo soboty. Obe predsavzatia sa mu aj podarilo naplniť, do cieľa prišiel na 29. mieste, keď po peknom súboji porazil dvoch súperov, navyše prekonal svoj najrýchlejší čas o dve sekundy. Aj v tíme Jafferson, ktorý bol v Španielsku v kompletnej zostave, preto vládla s Jakubovým vystúpením spokojnosť.

 

Jakub Jantulík:

“Toto podujatie bolo pre mňa veľkým zážitkom, videl som ako to vyzerá na veľkých medzinárodných pretekoch a mne osobne to dalo rozhľad o tom, ako a kam by som sa chcel v budúcnosti prepracovať. V pretekoch sa mi podarilo dobre odštartovať, získal som 4-5 pozícií, ktoré som ale po chvíli stratil. Dokázal som však zrýchliť, jazdil som kolá o dve sekundy rýchlejšie a súperov som postupne predbiehal. S výkonom som spokojný, bola to pre mňa veľká skúsenosť, ktorú určite budem môcť využiť v budúcnosti.”