Knihy o histórii a súčasnosti cestného motošportu na Slovensku

Majstrovstvá Slovenskej republiky 1965 – 2007

(Autor: ing.Rudolf Mladý a kolektív)

V roku 2007 sa v prostredí slovenských cestných motocyklových pretekov objavila nová kniha od Ing. Rudolfa Mladého, ktorá mapuje históriu slovenského šampionátu CPM od jeho vzniku.

Viac ako tri roky kompletizoval Mladý informácie a výsledkom je dielo, ktoré môže cestným pretekárom závidieť mnoho športových disciplín na Slovensku. Kniha vyšla v súkromnom vydaní v spoluautorstve s Jiřím Franekom, ktorý poskytol veľa výsledkov a fotografií a Júliusa Mendla, ktorý pomohol pri zháňaní podkladov.

V knihe je zdokumentované obdobie oficiálnych výsledkov, to znamená obdobie Preboru SR 1961-1964 a Majstrovstiev SR 1965-2007. Obsahuje textovú časť v úvode, kapitolu venovanú Preborom, výsledky preborov, tabuľky preborníkov a Majstrov SR za celé obdobie, textovú časť o M-SR, výsledkové tabuľky v plnom rozsahu, kapitolu venovanú miestam a tratiam pretekov M-SR, plániky tratí, účasti Slovákov na GP, kompletné výsledky Slovenského pohára, zoznam všetkých pretekárov M-SR s údajmi a hlavne veľa čiernobielych fotografií podstatnej väčšiny pretekárov celej uvedenej histórie.

Ako sám autor uvádza, niektoré ročníky sa už žiaľ po toľkých rokoch skompletizovať nedali, potrebné informácie už nebolo možné získať. Aj tak však táto kniha ponúka množstvo informácií, ktoré musia zaujať každého fanúšika tohto športu na Slovensku.

Mladého kniha stavia slovenský cestný motocyklový šport na dôstojné miesto, ktoré mu bolo v minulých rokoch upierané. Je dôkazom toho, že za viac ako štyri desaťročia sa mala krajina čím, presnejšie povedané kým, chváliť, žiaľ tieto osobnosti v dobe totalitného režimu neboli nikdy docenené ako by si zaslúžili.

 

 

História a súčasnosť – preteky motocyklov na slovenských okruhoch 1946-2008.

(Autor: ing.Rudolf Mladý a kolektív)

Táto publikácia je v podstate pokračovaním tej predchádzajúcej, ktorá sa venovala predovšetkým majstrovským podujatiam.

Tu sa autor sústredil na pretekárov a podujatia povojnovej predmajstrovskej éry, pretekom oldtimerov na Slovensku od ich prvých podujatí v 80-tych rokoch, našim juniorom patrí kompletne zdokumentované výsledky ich histórie od roku 1996, ale v knihe je možné nájsť aj to, čo sa na Slovensku udialo počas roka 2008, teda od účasti tímu Maco Racing v MS Endurance, cez majstrovstvá Slovenska, poháre ERES a Pascal až po trenčianske podujatia Race for fun! Celá kniha je doplnená množstvom fotografií ku všetkým kapitolám, tabuľkami, profilmi našich historických osobností, plánikmi tratí, na ktorých sa v minulosti jazdilo a mnohých iste poteší rozsiahlejšia textová časť oproti prvej viac-menej faktografickej knihe, ktorej dominovali tabuľky.

Vďaka obom knihám má slovenský cestný motocyklový šport zdokumentovanú históriu ako máloktorá športová disciplína. Mimoriadne zaujímavá je časť novej knihy práve o jazdcoch povojnovej éry, o ktorých dnes už málokto vie a pritom sa jednalo o osobnosti motocyklového športu, ktorých mená niečo znamenali aj v medzinárodnom meradle. Mladého kniha je dalo by sa povedať  morálnou satisfakciou pre týchto ľudí, ktorých bývalý režim doslova pochoval zaživa.

Za pozornosť stojí aj poznámka na konci knihy, kde autor uvádza: „Údaje, tabuľky, výsledky a fotografie je povolené použiť akýmkoľvek spôsobom, ktorý bude robiť dobré meno rýchlostným pretekom na Slovensku aj bez súhlasu autora.“ Myslím, že aj to je v dnešnej dobe copyrightov svedectvo o tom, že za knihou stojí autor, ktorý ju vytvoril predovšetkým s láskou k športu, ktorému zasvätil veľký kus svojho srdca a života.

 

 

Preteky na Slovensku 1948-2009

(Autor: ing.Rudolf Mladý a kolektív)

V poradí už tretí (a údajne posledný) diel histórie pretekov na Slovensku z pera Ing. Ruda Mladého. Po prvom diele venovanom čiste Majstrovstvám SR a druhom  – obsahovo zameranom na staršie legendy predmajstrovskej éry a pretekov oldtimerov, prináša tretie pokračovanie zrejme doteraz najkomplexnejší a najucelenejší prehľad pretekov na Slovensku. Kniha rozhodne patrí k tým, ktoré sa čítajú na jeden dych a je sa v nej stále k čomu vracať. Oproti prvým dvom je v nej podstatne viac textu no a fotografie budú vo veľkej miere pre mnohých prekvapením. Je cítiť, že autorom je človek, ktorý tento šport miluje a zasvätil mu podstatný kus svojho života, či už ako fanúšik, propagátor, žurnalista a aj ako činovník CPM na Slovensku, či predtým aj na federálnej, československej úrovni, kde bol dokonca predsedom komisie CPM.

Podstatná časť knihy je venovaná zmapovaniu pretekov textom, fotkami a výsledkami bez ohľadu na to, či jazdec bodoval, hosťoval, vrátane voľných tried. Nájdete tam opis 39 miest, kde sa na Slovensku pretekalo od roku 1948 s unikátnymi fotografiami a komplexnými výsledkami prvých troch jazdcov v triedach.

Tematika je doplnená aj o plány a projekty motodrómov, ktoré neboli uskutočnené, až po Slovakiaring. Rozsiahly priestor dostali profily pretekárov s fotografiami – prakticky všetkých, čo dosiahli na titul Majstra SR, čiže každý si môže nájsť svoju hviezdu: Deliman, Bertoli, Horváth, Srna Fr., Korčák, Mitošinka, Oravec, Solnica, Kročka Marian, Jirka, Šolc, Klimek st+ml, Samák, Srna M., Kurtha, Dekánek, Troliga, Majoroš Peter a Imro, Tofel, Šobáň st., Fábry, Žiška, Puškár st+ml, Rauch, Molnár, Kacko, Častka, Lednár, Zeller, Solík, Kočiš, Chochula, Baláž Miloš, Psotný, Pavkovič, Pátek, Ilmberger, Silárd, Straka, Karban, Čermák, Marinica, Obert, Černý.

Zrejme po prvýkrát v ucelenej podobe sú v knihe uvedené prehľadné výsledky a tabuľky v tej dobe populárneho Pohára mieru a priateľstva PMP 1978-89, tabuľky oldtimerov UEM regularity 2005-2009.

Kapitola o histórii vývoja a účinkovania značky Tatran iste poteší priaznivcov motocyklov, ako aj kapitola „Moje legendy“, v ktorej nájdete na veľkom priestore autentické životné príbehy Františka Kročku, Petra Baláža a Františka Mrázka. V prípade Kročku a Mrázka sa jedná o ojedinelé zmapovanie ich kariéry, ktoré si rozhodne zaslúžia, keďže sú to veľké osobnosti motocyklového športu, ktorým sa, dovolím si tvrdiť, nikdy nedostalo toľko zaslúženej pozornosti, ako ich slávnejším kolegom, takisto Františkom, Šťastnému a Srnovi. Ďalšie kapitoly knihy sa venujú stretnutiam legiend na Duchonke a M-SR 2009, ktoré pre motocyklových pamätníkov úspešne organizuje Tibor Straka starší.

 

 

Motoristické Piešťany

(Autor: Július Mendl)

V roku 2010 vyšla kniha mapujúca históriu pretekov a motoristického športu v Piešťanoch.

Kniha nám predstavuje mesto, ktoré sa nepreslávilo len svojimi známymi kúpeľmi, ale aj bohatou motoristickou históriou, ktorej dominuje Cena Slovenska. Tá bola na Slovensku medzi motoristickými podujatiami vlajkovou loďou a po Veľkej cene v Brne druhým najvýznamnejším podujatím v Československu. V Mendlovej knihe však dostáva priestor takisto Piešťanský trojuholník, predchodca Ceny Slovenska, ale aj ďalšie aktivity Automotoklubu Piešťany, ktorý vznikol už v roku 1948. Či už sa jedná o motokáry, minikáry, karavan klub, veterán klub, množstvo automobilových pretekov… Automobilom patrí takisto podstatná časť knihy, veď ich preteky boli dlhé roky súčasťou samotnej Ceny Slovenska. Pri čítaní knihy môžeme už len nostalgicky sledovať nadšenie, ktorým piešťanský AMK žil. Autor knihy navyše pracoval vo výbore klubu a bol aj športovým tajomníkom Ceny Slovenska a tak sa k nám dostávajú informácie priamo z prvej ruky.

V knihe, ktorá má rozsah 220 strán, nájdeme okrem pôsobivého rozprávania aj množstvo výsledkov, či mimoriadne zaujímavé fotografie, pri ktorých pamätníkom doslova zaplesá srdce. Dizajnovo, formátovo a takisto obsahovo kniha zapadá do predchádzajúcich troch kníh Ing. Rudolfa Mladého venovaných histórii slovenských cestných pretekov (jednu z nich sme vám predstavili prednedávnom, pričom Mladý spolupracuje aj na tejto piešťanskej) a nadväzuje na ne akoby voľným pokračovaním. O to lepšie táto kniha zapadne k tým predchádzajúcim aj vo vašej knižnici.

Cena knihy je 8 € + poštovné a objednať si ju môžete priamo u autora na adrese:

Július Mendl, Záhradná 23, 921 01 Piešťany,
alebo cez email: jmendl@zoznam.sk